Rep. Sensebrenner: Announces 2018 Service Academy nominations

CONTACT

Christopher Krepich, 202-225-5101

Brookfield, WI—Today, Congressman Jim Sensenbrenner announced the nominations of students from Wisconsin’s Fifth Congressional District for appointments to the U.S. service academies.

Rep. Sensenbrenner: “These students have exceptional records, strong character, and great potential. They deserve commendation for choosing to pursue a career of service to our nation as future military leaders. I congratulate them on this achievement and have full confidence that they will make their families, communities, and country proud.”

He also offered: “I’d like to thank the volunteers on the Academy Selection Committee for all their time and efforts in selecting the most qualified candidates from an incredibly competitive field of applicants.”

Nominees are designated as “principal” or “alternate.” Principal nominees who meet academic, physical, and medical standards set by each academy are guaranteed an appointment to that academy. Alternate nominees compete for available slots should any principal nominees choose not to accept or fail to qualify for their appointment. Additionally, alternate nominees are part of a pool of applicants from which the academies select the incoming class.

The United States Merchant Marine Academy does not differentiate between principal and competing alternate nominations.

This year, Congressman Sensenbrenner nominated thirty-four students, including four principal nominees. They are as follows:

Principal Nominees:

William Kitzhaber of Watertown has been named a principal nominee to attend the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. William, son of Peter and Michelle Kitzhaber, attends Watertown High School.

Sophie Tasker of Elm Grove has been named a principal nominee to attend the United States Naval Academy in Annapolis, MD. Sophie, daughter of Harold and Sibylle Tasker, attends Brookfield East High School.

Michael Kahler of Brookfield has been named a principal nominee to attend the United States Military Academy in West Point, NY. Michael, son of Russell and Susan Kahler, attends Marquette University High School.

Joseph Meier of Pewaukee has been named a principal nominee to attend the United States Military Academy in West Point, NY. Joseph, son of Frederick and Amy Meier, attends Arrowhead High School.

Competing Alternate Nominees and United States Merchant Marine Academy Nominees:

Jared Albrecht of Waukesha has been named a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Jared, son of Chad and Dawn Albrecht, attends the Kettle Moraine School for Arts and Performance.

Sabrina Andringa of Waukesha has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Sabrina, daughter of Timothy and Robin Andringa, attends Waukesha South High School.

Isaac Barta of New Berlin has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the United States Naval Academy in Annapolis, MD, and the United States Military Academy in West Point, NY. Isaac, son of Jeffrey and Melissa Barta, attends Catholic Memorial High School.

August Beyer of Slinger has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD. August, son of Paul and Julie Beyer, attends Slinger High School.

Alexander Carter of Oconomowoc has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD. Alexander, son of Paul and Angelique Carter, attends Oconomowoc High School.

Thomas Cullen of West Bend has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Thomas, son of Stephen and Sherry Cullen, attends Living Word Lutheran High School.

Nicholas Frigerio of Brookfield has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD. Nicholas, son of Joe and Liz Frigerio, attends Lake Country Lutheran High School.

Zachary Hastings of Hartland has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Zachary, son of Charles Hastings and Laura Lien, attends Arrowhead High School.

Camille Herman of Brookfield has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD. Camille, daughter of Timothy Herman and Janet Perrie, attends Brookfield Central High School.

Jonah Hestetune of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Jonah, son of Marlon Hestetune and Jeanette Prince-Hestetune, attends Menomonee Falls High School.

Andrew Hruz of Wauwatosa has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD and the United States Military Academy in West Point, NY and a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Andrew, son of Benjamin Hruz and Ann Torcivia-Hurz, attends Marquette University High School.

Samantha Kruk of Menomonee Falls has been named a nominee to the Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Samantha, daughter of Mark and Kristin Kruk, attends Menomonee Falls High School.

Abbey Lippold of Nashotah has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD and the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Abbey, daughter of James and Shannon Lippold, attends Arrowhead High School.

Arianna Mansavage of Jefferson has been named a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Arianna, daughter of Michael and Rosemarie Mansavage, attends Fort Atkinson High School.

Katya Miller of West Allis has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Katya, daughter of Dominic and Michelle Miller, attends West Allis Central High School.

Troy Nachtigal of Fort Atkinson has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Troy, son of Terry and Julie Nachtigal, attends Fort Atkinson High School.

Michael Naze of Oconomowoc has been named a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Michael, son of Scott and Richelle Naze, attends Catholic Memorial High School.

Joseph Neimon of Delafield has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Joseph, son of Michael and Kerry Neimon and graduate of Kettle Moraine High School, attends the University of Wisconsin-Madison.

Joseph Nunez of Greenfield has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD and a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Joseph, son of Edmund and Patricia Nunez, attends Marquette University High School.

Emma Oleniczak of New Berlin has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Emma, daughter of Michael and Karin Oleniczak, attends New Berlin Eisenhower High School.

Brandon Prevo of Delafield has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY and a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Brandon, son of Tim Prevo and Amy SoHang Choi, attends St. John’s Northwestern Military Academy.

Timothy Prevo of Delafield has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY and a nominee the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Timothy, son of Tim Prevo and Amy SoHang Choi, attends St. John’s Northwestern Military Academy.

John Reardon of Oconomowoc has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. John, son of Kevin and Christine Reardon, attends Mukwonago High School.

Bret Scarpaci of West Allis has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Bret, son of James Scarpaci and Janet Dewey and graduate of Nathan Hale High School, attends Marquette University.

Daniel Schulz of Brookfield has been named a nominee to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Daniel, son of Peter and Michelle Schulz, attends Brookfield East High School.

Jessica Steger of Iron Ridge has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the United States Military Academy in West Point, NY. Jessica, daughter of Steve Steger and Kristine Kanitzer, attends West Bend East High School.

Max Stergiades of Brookfield has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Max, son of Nicholas and Peggy Stergiades and graduate of Brookfield East High School, attends the United States Air Force Academy Preparatory School.

Bryce Texeira of Waukesha has been named an alternate nominee to the United States Naval Academy in Annapolis, MD. Bryce, son of David and Lisa Texeira, attends Waukesha West High School.

Austin Walsh of West Bend has been named an alternate nominee to the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the United States Military Academy in West Point, NY. Austin, son of Gary Walsh and Camie Williams-Walsh and graduate of Slinger High School, attends Iowa State University.

Noah Zenker of Hartland has been named an alternate nominee to the United States Military Academy in West Point, NY. Noah, son of Kurt and Natalie Vitchar Zenker, attends Arrowhead Union High School.

Congressman Sensenbrenner is currently accepting applications for students seeking a nomination to attend a service academy in the fall of 2019. More information about the process can be found HERE. Additional questions can be directed to Congressman Sensenbrenner’s Brookfield office at (262) 784-1111.

SHARE